Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayýt OlGiriþ yap

ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE

Aþaða gitmek 
YazarMesaj
-r@mbo-
Binbasi
Binbasi
-r@mbo-

Erkek Mesaj Sayýsý : 100
Yaþ : 30
Basari :
ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Right_bar_bleue

Konu Puani :
ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Left_bar_bleue35 / 10035 / 100ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Right_bar_bleue

Aktiflik :
ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Left_bar_bleue32 / 10032 / 100ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Right_bar_bleue

Kayýt tarihi : 27/07/08

ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Empty
MesajKonu: ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE   ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE Icon_minitimePtsi Tem. 28, 2008 11:06 pm

ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE

Bayanlar, Baylar!

Genel savaþta, yenilgiye uðradýk Düþmanlarýmýz bunu fýrsat bilerek ulusumuzu büsbütün yok etmek istediler Buna karþý beliren ulusal þahlanýþ Ankara’da toparlandý Bizi yaþatmamak isteyenlere karþý yaþamak hakkýmýzý savunmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi, burada, Ankara’da toplandý Bugün Ankara, ulusal Türkiye’nin ulusal eðitimini kuracak olan Türkiye Öðretmenler Kurultayý toplantýsýna da tek uygun yer olmakla övünmektedir

Yüzyýllarýn yüklettiði derin bir yönetim ******lamasýnýn devlet varlýðýnda açtýðý yaralarý gidermeye uðraþacak çabalarýn en büyüðünü, eðitim yolunda bol bol harcamamýz gerekmektedir Gerçi bugün güçlerimizin bütün kaynaðýný ulusal sýnýrlarýmýz içindeki illerimize yayýlmýþ bulunan düþmanlara karþý kullanmak zorundayýz Bugün için ülkenin aydýnlanmasý uðruna ayrýlabilecek þey, eðitimimizin geleceðine dayanak olacak bir temel kurmaya yeterli deðildir Ancak elveriþli ve yeterli koþullarla araçlarý elde edinceye dek geçecek savaþ günlerinde de tüm bir özenle iþlenip çizilmiþ bir ulusal eðitim izlencesi yapmaya, eldeki eðitim ve öðretim kuruluþlarýmýzý bugünden verimli bir çabayla çalýþtýracak ilkeleri hazýrlamaya bakmalýyýz

Þimdiye dek sürüp gelen okuma ve yetiþtirme yanlýþlýklarýnýn ulusumuzun gerilemesinde en önemli nedenlerden biri olduðu kanýsýndayým Onun için bir ulusal eðitim izlencesinden söz ederken eski çaðdaki asýlsýz uydurmalardan, yaradýlýþýmýza hiç de uymayan yabancý düþüncelerden, Doðu’dan ve Batý’dan gelebilen bütün etkilerden tümüyle uzak, ulusal kiþiliðimiz ve tarihimizle uyumlu bir kültürü kastediyorum Çünkü ulusal dehamýzýn tam olarak, gerçekten geliþmesi ancak böyle bir kültürle saðlanabilecektir Rasgele bir yabancý kültürü benimsemek, þimdiye dek uygulanýp durulanan yabancý kültürlerin yýkýcý sonuçlarýný yineletmekten baþka iþe yaramaz

Kültürün, bu düþünce ekininin verimi, ekildiði yerin elveriþliliðiyle orantýlýdýr Bu yer de ulusun kiþiliðidir Çocuklarýmýz ve gençlerimiz yetiþtirilirken onlara, varlýklarý, haklarý, birliktelikleriyle çatýþan bütün yabancý ögelerle savaþmak gereði ve ulusal inançlarý bütün coþkunluðuyla her karþýt düþünceye karþý þiddetle savunmak zorunluluðu aþýlanmýþ olmalýdýr Yeni kuþaðýn bütün iç dünyasýna bu duyuþlarýn, bu davranýþlarýn sindirilmesi büyük önem taþýr Bitmez, tükenmez korkunç bir savaþ olarak belirip duran uluslar yaþamýnýn felsefesi, baðýmsýz ve mutlu kalmak isteyen her ulus için bu duyuþlarý, bu davranýþlarý bütün þiddetiyle koþul kýlmaktadýr Ayrýntýlarýný uzmanlarýna býrakmak istediðim bu konuya iliþkin genel görüþlerimi tamamlamak için yeni kuþaðý silahlandýrýp deðerlendirecek özellikler arasýnda güçlü bir erdem tutkusundan, güçlü bir düzen ve disiplin sevgisinden de söz etmek zorunluluðu duyuyorum

Ýþte biz, bu toplantýnýzdan yalnýz çizilmiþ eski yollarda nasýl yürüyüp gidileceðine iliþkin beylik düþünceler ileri sürüp daðýlmayý deðil belki bu ortaya koyduðum koþullar çerçevesinde yeni bir sanat ve bilim yolu bulup ulusa göstermek ve yeni kuþaðý o yolda yürütmek için önder olmak gibi kutsal bir yararlýlýk bekliyoruz Milli Eðitim Bakanlýðý’nýn halký tanýmýþ, çevreyi ve bütün yurdu anlayýp kavramýþ öðretmenlerle uzmanlarý bir araya getiren bir bilgi ve görgü kurultayýný Ankara’da toplamayý düþünmüþ olmasýný ve bugünkü zor koþullara aldýrmaksýzýn bu davranýþýnda baþarýya ulaþmýþ olmasýný beðeniyle anarým

Sizin önünüzde ve ulusun önünde ulusal eðitimimize iliþkin görüþlerimi söylemek olanaðýný baðýþlamýþ olan bu toplantýdan yararlanarak gelecekteki gerçek kurtuluþumuzun yüce önderleri olan Türkiye kadýn ve erkek öðretmenlerine iliþkin saygý duygularýmý bir daha belirtmek isterim Gelecek için hazýrlanan yurt çocuklarýna, hiçbir zorluk karþýsýnda baþ eðmeyerek sabýrla, güvenle çalýþmalarýný ve yetiþmekte olan çocuklarýn büyüklerine de yavrularýnýn okumalarýný saðlamak için hiçbir fedakarlýktan çekinmemelerini öðütlerim

Büyük tehlikeler önünde uyanmayý bilen uluslarýn ne kadar baþarýyla direnici olduklarý tarihten de bellidir Silahýyla olduðu gibi beyniyle de savaþmak durumunda olan ulusumuzun, birincisinde gösterdiði gücü ikincisinde de göstereceðinden hiçbir zaman kuþkum olmamýþtýr

Ulusumuzun öz kiþiliði yeteneklerle doludur Ancak bu yaratýlýþtan gelen uygunluðu geliþtirmek sizlere düþüyor Türk öðretmenlerine ulusal hükümetimizce, candan ve gönülden istendiði kadar iyi ve rahat yaþama koþullarýnýn saðlanamamýþ olduðunu bilirim Ancak ulusumuzu yetiþtirmek gibi kutlu bir görevi benimsemiþ olan yüce topluluðunuzun, bugünkü koþullarý göz önünde bulundurarak her türlü zorluðu göze alarak bu yolda sarsýlmadan yürüyeceðine de güvenim vardýr Göreviniz pek önemlidir, ulusun yaþamasýyla yakýndan ilgilidir Bunda baþarýlý olmanýzý Tanrý’dan dilerim

Sayfa baþýna dön Aþaða gitmek
http://www.orhaniyeli.tr.gg

ATATÜRK'TEN ÖÐRETMENLERE
Sayfa baþýna dön 
1 sayfadaki 1 sayfasý